Utánakerestem és a tegnapi cikkben, Az anyaméh csodálatos világában meg is találtam az erre vonatkozó leírást:
Ha távolról halk zene vagy egy kellemes, megnyugtató hang hallatszik, a baba biztonságban érzi magát és elalszik. Ha az anya megijed, magzata mozdulatlanná válik, szorongani kezd, bevackolja magát a méh legbelső sarkába. Agresszív, hangos zene hatására tiltakozásul rugdalózni kezd.
Egy kísérletben édesanyákat arra kértek, hogy terhességük utolsó hat hetében napi két alkalommal ugyanazt a mesét mondják el magzatuknak, majd egy magnóra a mese mellé két ugyanolyan hosszúságú szöveget is felmondtak. Ezután a magnót egy speciális cumival összekötötték. A cumi eltérő ritmusú szopogatásával be lehetett indítani a babák által ismert mesét, illetve az ismeretlen szöveget. A csecsemők, születésük után néhány órával abban a ritmusban kezdtek el szopni, amivel az ismerős mesemotívumokat tudták beindítani.
Nyilvánvalóvá vált, hogy a magzat már a terhesség második harmadától képes feldolgozni az akusztikus hatásokat, és erőteljesebb szívdobogással vagy mozgással reagál azokra. A hallás nagyon gyorsan fejlődik. A 26. terhességi héttől a baba kétséget kizáróan meg tudja különböztetni a hangokat: hallja a külvilág zaját és a belső világ hangjait. Nagyjából úgy, mintha belemerülnénk egy nagy kád vízbe és onnan figyelnénk, mi történik körülöttünk.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.